Postarzanie drewna. Stary/nowy blat.


Odkąd odkryłam jak to robić, to postarzanie drewna stało się dla mnie super zabawą i jak tylko mogę, to wymyślam nowe meble, w których mogę to zastosować.

 

Tym razem w moje ręce trafił zniszczony stół.

Tak wyglądał przed metamorfozą.

postarzanie drewna

Postarzanie drewna przerodziło się w taki rezultat:)

postarzanie drewna

 

postarzany blat

 

szablony malarskie

 

 

 

Zapraszam na opis krok po kroku  ;)

Potrzebne materiały: bejca do drewna w kolorze wenge, farba kredowa Annie Sloan (Old White, Duck Egg Blue), jasny wosk Annie Sloan, lakier do drewna firmy 3V3 (bezbarwny satynowy).
Narzędzia itp.: wiertarka + szczotka, szlifierka oscylacyjna (lub w kostce) + papier ścierny o ziarnistości np. 240, szablon Fafame, gąbka do decoupage, pędzel do malowania oraz pędzel do nakładania wosku, wałeczek do malowania.

 

 

KROK I: Szczotkowanie – wykonanie wgłębień na blacie.

Blat był całkowicie zniszczony, dlatego zamówiłam u stolarza nowy wraz z nową szufladką.

Oczywiście nie chciałam aby pozostał taki bez wyrazu (zwykły i gładki). Chciałam nadać mu stylowy charakter ;)

W celu wykonania wgłębień najlepiej zastosować szczotki przymocowane do wiertarki i ruchami wzdłuż słoi pozbywać się najbardziej miękkiej części drewna. Co daje piękny naturalny efekt żłobień w drewnie:)

RADA: Podczas szczotkowania pojawia się mnóstwo pyłu (zdecydowanie więcej niż przy szlifowaniu), dlatego lepiej robić to na zewnątrz.

KROK II: Szlifowanie.
Tworząc blat warto nieco wyrównać powierzchnię po etapie I, poprzez szlifowanie, aby ograniczyć możliwość skaleczenia się drzazgą. Szlifowałam jedynie dla lekkiego wyrównania, bo przecież najbardziej zależało mi nierównościach, które uzyskałam w etapie I. Zastosowanie papieru ściernego o ziarnistości 240 jest wystarczające (jest to dość delikatny paper).

KROK III: Zastosowanie ciemnej bejcy.
Zależało mi na tym, aby naturalny kolor jasnego drewna przyciemnić, dlatego zastosowałam bejcę w kolorze wenge.

KROK IV: Delikatne przemalowanie farbą.

Po zastosowaniu ciemnej bejcy, chciałam dodać do blatu delikatny odcień miętowy. W tym celu delikatnie po powierzchni wystającej malowałam pędzlem farbą Annie Sloan kolor Duck Egg Blue.

 

KROK V: Malowanie lakierem.

Stół ten ma stać na dworze dlatego zdecydowałam się ostatecznie zabezpieczyć blat lakierem do drewna.

W następnej kolejności przechodzimy do nóg stołu.

KROK VI: Malowanie nóg stołu (farby kredowe Annie Sloan – kolor Old White, Duck Egg Blue).
Aby ostatecznie uzyskać efekt postarzonego mebla najpierw malowałam kolorem duck egg blue w wybranych miejscach, które chciałam aby ostatecznie było widać jedynie w miejscach przetarć.

Następnie całość dwukrotnie malowałam kolorem Old White.

KROK VII: Zdobienie szuflad.

Aby zyskać ciekawy efekt na szufladach zastosowałam szablon z nutami Fafame.

KROK VIII: Robienie przecierek.
Do przecierek wykorzystałam papier ścierny 240 i przecierałam nim głównie w miejscach, w których chciałam, aby spod bieli uwidocznione zostały odcienie mięty.

VIII krok: Woskowanie mebelka.
Aby utrwalić farbę zastosowałam jasny wosk Annie Sloan, który nakładałam dużym pędzlem do wosku Annie Sloan (pędzel ten spisuje się bardzo dobrze do wosków- nawet innych firm).

 

A jeśli poza metamorfozami mebli interesuje Cię również rozwój osobisty, to zapraszam do AKADEMII POTENCJAŁU. Znajdziesz tam wiele inspiracji do działania i zadania, które pomogą Ci w pełni wykorzystać Twój Potencjał!