Jak malować farbami kredowymi? Cenne wskazówki – Annie Sloan. 2


Jak malować farbami kredowymi Annie Sloan?

Wywiad z Annie Sloan cz. 2

Cenne wskazówki”

 

Lubisz zmieniać stare w nowe? Stylizujesz meble ale czasami nie wiesz jak poradzić sobie z przeszkodą? Dobrze trafiłaś/łeś :) Dziś Annie Sloan, twórczyni farb kredowych Chalk Paint® w rozmowie ze mną udzieli kilku niezastąpionych porad jak malować farbami kredowymi.

 

Do dzieła: poniżej Annie Sloan o tym jak malować farbami kredowymi!

Moim zdaniem dzięki Chalk Paint® malowanie jest nie tylko przyjemne ale po prostu łatwe i bezproblemowe. W całym procesie stylizacji mebli to jednak woskowanie czasami budziło niepewność. Sama najczęściej jestem pytana o zastosowanie wosków, dlatego sądzę, że nie ma lepszej osoby niż Ty sama, aby udzielić kilka cennych wskazówek.

Ile warstw wosku jasnego powinno się nanieść do wykończenia mebla? Czy jedna warstwa wystarczy?

Annie Sloan: Zazwyczaj nakładam jedną, czasami się zdarza, że patrzę  ̶  ojej, pominęłam fragment! Więc poprawiam. Natomiast jedna zupełnie wystarczy!

Ludzie nie powinni się przejmować woskiem, to naprawdę nie problem. Może tylko jak chcę pomalować stół dam dwie warstwy. Ale jedna warstwa jasnego wosku jest wystarczająca!

Jak malowac farbami kredowymi ?

 

Co zrobić jeśli po nałożeniu wosku rysuje się blat stołu? Czy można wtedy na wosk dać lakier, aby blat dodatkowo utwardzić?

Annie Sloan: Nie, nie można tak zrobić. Nie możesz położyć lakieru, który jest na bazie wody, na wosk, który jest na bazie oleju. Tak samo nie możesz dać wosku na lakier. Kiedy zastosuje się wosk, nie można już nakładać lakieru. To się nie sprawdzi. Jeżeli blat jest nieco porysowany, zeszlifuj trochę papierem ściernym i ponownie nałóż nowy wosk. To wszystko!

Wosk nadaje się na blat. Może niekoniecznie w przypadku stołu kuchennego, gdzie często się kroi lub kładzie gorące naczynia, ale ja użyłam wosku do blatu stołu w jadalni i jest w porządku.

Ważne, aby poczekać aż wosk się utwardzi, Ze względu na oleistą konsystencję wosku, wymaga on czasu do wyschnięcia. Potrzeba na to około tygodnia.

A jak wygląda sytuacja, gdy po pomalowaniu zawoskujemy mebel i stwierdzimy, że jednak kolor nas nie zadawala i chcemy jeszcze raz go pomalować na inny kolor. Co robimy? Czy malujemy bezpośrednio na świeży wosk czy musimy go zeszlifować?

Annie Sloan: Po prostu znowu go pomaluj. Ja ciągle tak robię, to żaden problem. Farba pokryje wszystko, nawet wosk! Lepiej jest poczekać aż wosk wyschnie i wtedy pomalować na nowo. Dwa dni powinny wystarczyć. To dlatego, że wosk jest na bazie oleju, a nie można dać wody (z farby) na wosk. Musi wyschnąć.

Ewentualnie w przypadku gdy się spieszysz, możesz zetrzeć papierem ściernym i pomalować od razu, ale lepiej jest poczekać i wtedy bezpośrednio pomalować.

Twoje farby Chalk Paint® można też stosować do malowania materiałów. Cały czas się tego obawiam, choć kusi mnie to bardzo i w głowie mam już obraz poduszki, którą planuję stworzyć. Czy po namalowaniu na materiale jakiegoś wzoru trzeba to w jakiś sposób zabezpieczyć? Czy po praniu wzór zniknie? 

Annie Sloan: Po pomalowaniu tkaniny trzeba ją wyprasować! Farba potrzebuje gorąca. Może się sprać, ale w bardzo niewielkim stopniu. To zależy od koloru jaki został użyty oraz od tkaniny. Najlepiej malować tkaniny bawełniane lub lniane. Nylon lub poliester również się nadadzą, ale nie we wszystkich przypadkach. Odcienie koloru niebieskiego i czerwonego są trwałe.

Istnieje kilka technik malowania farbami kredowymi, a którą z technik Ty najbardziej lubisz? Gdzie można więcej dowiedzieć się o tej technice?

Annie Sloan: Cóż, mam dwie nowe techniki na ten moment. To dobre pytanie, ale nie odpowiem o tych technikach, ponieważ zamierzam je opisać w swojej nowej książce „Paint everything” („Pomaluj wszystko” przyp. tłum.). Teraz natomiast wychodzą moje nowe kolory.*

* Książka jest już dostępna w Polsce :)

Tak, nie mogę się doczekać, moim marzeniem na nowy kolor jest fuksja.

Annie Sloan: Fuksję możesz uzyskać przez pomieszanie koloru Burgundy i Pure.

Wspaniała wiadomość, muszę to wypróbować :)

Dziękuję. Rozmowa z Tobą była ogromną przyjemnością.

.

Wywiad z Annie Sloan był dla mnie naprawdę wyjątkowym przeżyciem. Starając się zgłębiać tajniki malowania, poznałam wiele ciekawych ludzi, którzy tak jak pisałam w I części wywiadu, zwracali uwagę swoją życzliwością, chęcią pomocy oraz kreatywnością. Dlatego też dotarcie do osoby, która przyciąga do siebie ludzi z taką postawą, stało się dla mnie priorytetem, ponieważ lubię docierać do źródła ;) Cieszę się, że kolejny cel udało mi się osiągnąć… teraz wyznaczam sobie nowe ;)

Serdecznie pozdrawiam EMWI Workshop, których spotkałam na swojej drodze  jeszcze zanim zostali dystrybutorem Annie Sloan (a ja nie wiedziałam o ich planach ;) i dali się poznać z jak najlepszej strony :)

.

Zainteresowanych pierwszą częścią wywiadu zapraszam >Tajemnica sukcesu Annie Sloan<

Czy jakaś informacja Was zaskoczyła?

Malując stosujecie się do tych zasad czy robicie to w inny sposób?

Czekam na Wasze komentarze i pytania dotyczące wskazówek udzielonych przez Annie Sloan.

Jeśli Wam się u mnie podoba zapraszam również na stronę FACEBOOK’a :)

..

*fot. materiały prasowe Annie Sloan


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarzy do “Jak malować farbami kredowymi? Cenne wskazówki – Annie Sloan.