Nowe w stare, czyli biały stół vintage 3


Nowe w stare, czyli biały stół vintage

Od dłuższego czasu moim marzeniem stało się nie tylko nadawanie nowego charakteru starym, zużytym meblom, ale chciałam stworzyć coś wg własnego projektu. Warunek był jeden, musi mieć duszę i niepowtarzalny charakter… tak też powstało moje wymarzone dzieło, z którego jestem baaaardzo dumna ;)

Jak przebiegała praca?

Nogi do stołu zostały zakupione w Arte, a następnie po opracowaniu projektu, poprosiłam mojego zaprzyjaźnionego stolarza o wykonanie całej konstrukcji.

Tak stół prezentował się przed przystąpieniem do najprzyjemniejszej pracy ;)

A oto biały stół vintage w pełnej krasie!

biały stół vintage izabelalea

biały stół vintage

postarzany blat

izabelalea biały stół vintage

Jak udało mi się stworzyć mój wymarzony stół?

Zapraszam na opis krok po kroku lub do kontaktu osobistego ;)

Potrzebne materiały: bejca do drewna w kolorze wenge, biały wosk postarzający (do zdobycia w Arte),  ornament z pyłu drzewnego (do zdobycia w Aarte) + klej do drewna, farba kredowa Annie Sloan (Old White, Paloma, Graphite), jasny wosk Annie Sloan.

Narzędzia itp.: papier ścierny o ziarnistości 240 + szlifierka oscylacyjna, szablon Fafame, gąbka do decoupage, pędzel do malowania oraz pędzel do nakładania wosku.

Moim marzeniem było, aby stworzyć blat o karbowanej strukturze, przenikających się kolorach szarości i niepowtarzalnym charakterze – zdecydowanie udało mi się to uzyskać :)

Pracę zaczęłam zatem od postarzania blatu! Zobacz również inne zastosowanie postarzanego drewna.

I krok: Szczotkowanie – praca nad wgłębieniami na blacie.

W celu uwypuklenia niepowtarzalnej struktury drewna, na blacie zastosowałam szczotkę drucianą przymocowaną do wiertarki. Ruchami wzdłuż słoi pozbyłam się najbardziej miękkiej części drewna – dało to piękny naturalny efekt żłobień w drewnie:)

.

II krok: Szlifowanie.

Tworząc blat warto nieco wyrównać powierzchnię po etapie I poprzez szlifowanie, aby ograniczyć możliwość skaleczenia się drzazgą. Szlifowałam jedynie dla lekkiego wyrównania, bo przecież najbardziej zależało mi nierównościach, które uzyskałam w etapie I. A zastosowanie papieru ściernego o ziarnistości 240 jest wystarczające.

.

III krok: Zastosowanie ciemnej bejcy.
Aby naturalny kolor jasnego drewna przyciemnić, zastosowałam bejcę w kolorze wenge.

.

III krok: Zastosowanie białego wosku postarzającego na blat.

Aby uzyskać niepowtarzalny kolor oraz zabezpieczyć drewno użyłam sprawdzony wcześniej biały wosk postarzający. Efekt jaki uzyskałam – zachwycił mnie całkowicie!!! :)

bielone drewno

 .

Zapraszam również do obejrzenia filmu jak postarzać drewno.

.

A teraz kolej na nogi stołu ;)

IV krok: Malowanie nóg stołu oraz przyklejenie ornamentu z pyłu drzewnego (farby kredowe Annie Sloan – kolor Paloma, Graphite).

Aby ostatecznie uzyskać efekt postarzonego mebla najpierw malowałam kolorami, które chciałam aby ostatecznie było widać jedynie w miejscach przetarć.

Ornament z pyłu drzewnego przykleiłam zwykłym klejem do drewna.

.

V krok: Trzykrotne malowanie na biało (farby kredowe Annie Sloan – kolor Old White).

Ze względu na to, że wcześniej użyłam kolor Graphite, który jest bardzo ciemny, musiałam trzykrotnie malować na biało. Zwykle jednak wystarczają dwie warstwy farby do wykończenia.

.

VI krok: Zdobienie szuflad.

Aby zyskać ciekawy efekt na szufladach zastosowałam szablon z pismem kaligraficznym Fafame.

.

VII krok: Robienie przecierek.

Do przecierek wykorzystałam papier ścierny 240 i przecierałam nim głównie w miejscach, w których chciałam, aby spod bieli uwidocznione zostały odcienie szarości w celu uzyskania efektu shabby chic.

VIII krok: Woskowanie mebelka.

Aby utrwalić farbę zastosowałam jasny wosk Annie Sloan, który nakładałam dużym pędzlem do wosku Annie Sloan (pędzel ten spisuje się bardzo dobrze do wosków- nawet innych firm).

.

.

I to koniec pracy, pozostaje jedynie cieszyć się użytkowaniem tego mebelka ;)

A jak Tobie podoba się mój wymarzony biały stół vintage?

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem podobnego, zapraszam do kontaktu :)

.

.


3 komentarzy do “Nowe w stare, czyli biały stół vintage

  • Iwona J.

    Piękny stół, Twój post zainspirował mnie, aby przerobić nasz stół, który ma drewniane toczone nogi, ale blat z mdf-u, który nie bardzo mi odpowiada. Już wiem, że się pokuszę o zmianę samego blatu na drewniany. Pozdrawiam

    • Izabela Lea Autor wpisu

      Cieszę się bardzo, to miłej i owocnej pracy życzę :)

  • Patka

    Piękny stół czy zamiast bejcy można wykorzystać farbę kredowa? Ponieważ mam stół z lat 80tych z laminatu albo jakiegoś podobnego materialu i nie wiem czy można użyć bejcu, aby osiągnąć podobny efekt?

Możliwość komentowania została wyłączona.